Vishay/Dale RWR82SR562FSS70
RWR82SR562FSS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR82SR562FSS70
Brief Description
RES 0.562 OHM 1.5W 1% AXIAL
Datasheet Download
RWR82SR562FSS70.pdf
Availability of RWR82SR562FSS70
QUANTITY
RWR82SR562FSS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR82SR562FSS70
Internal Part NumberEIS-RWR82SR562FSS70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR82S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.562
Tolerance±1%
Power (Watts)1.5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.078" Dia x 0.312" L (1.98mm x 7.92mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR82SR562FSS70
Related LinksRWR82SR, RWR82SR562FSS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR82SR562FSS70 Details Description
Related parts for RWR82SR562FSS70
CAP MICA 110PF 5% 1KV 2220 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 200W datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.815" UNIV datasheet.pdf
RES 200K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
3M 4910 VHB 3/4" X 2" - 5/PACK datasheet.pdf
IC ADC 16BIT 15SPS 2CH A1 8MSOP datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 12AWG GREEN 1000' datasheet.pdf
CABLE 8COND 20AWG SHLD 100' datasheet.pdf
RES SMD 2.6586K OHM 1/10W 0805 datasheet.pdf
DIODE ZENER 17V 1W DO216 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 15VIN 12VOUT datasheet.pdf