Vishay/Dale RWR82SR634FRB12
RWR82SR634FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR82SR634FRB12
Brief Description
RES 0.634 OHM 1.5W 1% AXIAL
Datasheet Download
RWR82SR634FRB12.pdf
Availability of RWR82SR634FRB12
QUANTITY
RWR82SR634FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR82SR634FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR82SR634FRB12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR82S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.634
Tolerance±1%
Power (Watts)1.5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.078" Dia x 0.312" L (1.98mm x 7.92mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR82SR634FRB12
Related LinksRWR82SR, RWR82SR634FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR82SR634FRB12 Details Description
Related parts for RWR82SR634FRB12
TERMINAL BLOCK 3.81MM 6POS PCB datasheet.pdf
RES NTWRK 16 RES MULT OHM 10SIP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 60K FLASH 64-TQFP datasheet.pdf
HEADER 22POS STR DUAL INSUL 2ROW datasheet.pdf
FUSE GLASS 2.5A 125VAC 5X20MM datasheet.pdf
PWR INLET MOD FILTERED DP RED 3A datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .100 16POS datasheet.pdf
LED MODULE COB VERO WHT datasheet.pdf
RES SMD 187 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf