Vishay/Dale RWR82SR715FRB12
RWR82SR715FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR82SR715FRB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.715 OHM 1.5W 1% AXIAL
Datasheet Download
RWR82SR715FRB12.pdf
Availability of RWR82SR715FRB12
QUANTITY
RWR82SR715FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR82SR715FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR82SR715FRB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR82S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.715
Tolerance±1%
Power (Watts)1.5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.078" Dia x 0.312" L (1.98mm x 7.92mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR82SR715FRB12
Related LinksRWR82SR, RWR82SR715FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR82SR715FRB12 Details Description
Related parts for RWR82SR715FRB12
RELAY GEN PURPOSE DPDT 7A 24V datasheet.pdf
RES SMD 1.07 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN CHAMP SHIELD RCPT 50POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
RES 10.5K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 400W datasheet.pdf
MINITEK datasheet.pdf
UPS SMART ONLINE RACKMOUNT datasheet.pdf
IC BATT CELL BALANCE 16TSSOP datasheet.pdf
FIXED IND 27NH 400MA 650 MOHM datasheet.pdf