Vishay/Dale RWR82SR768BRB12
RWR82SR768BRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR82SR768BRB12
Brief Description
RES 0.768 OHM 1.5W 0.1% AXIAL
Datasheet Download
RWR82SR768BRB12.pdf
Availability of RWR82SR768BRB12
QUANTITY
RWR82SR768BRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR82SR768BRB12
Internal Part NumberEIS-RWR82SR768BRB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR82S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.768
Tolerance±0.1%
Power (Watts)1.5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.078" Dia x 0.312" L (1.98mm x 7.92mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR82SR768BRB12
Related LinksRWR82SR, RWR82SR768BRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR82SR768BRB12 Details Description
Related parts for RWR82SR768BRB12
CONN EDGECARD 36POS .156 EYELET datasheet.pdf
4 ROW VERTICAL HDR PRESS FIT datasheet.pdf
IC 8-CH 10BIT SERIAL A/D 20TSSOP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
OSC SO 100.000MHZ HCSL SMD datasheet.pdf
IC LEVEL SHIFTER 13CH 28WQFN datasheet.pdf
POT 50K OHM 1W CERMET LINEAR datasheet.pdf
IC OCT BUFFER/LINE DVR 20SOIC datasheet.pdf
RES SMD 56K OHM 5% 1/3W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 121 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf