Vishay/Dale RWR82SR787FSBSL
RWR82SR787FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR82SR787FSBSL
Brief Description
RES 0.787 OHM 1.5W 1% AXIAL
Datasheet Download
RWR82SR787FSBSL.pdf
Availability of RWR82SR787FSBSL
QUANTITY
RWR82SR787FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR82SR787FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR82SR787FSBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR82S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.787
Tolerance±1%
Power (Watts)1.5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.078" Dia x 0.312" L (1.98mm x 7.92mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR82SR787FSBSL
Related LinksRWR82SR, RWR82SR787FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR82SR787FSBSL Details Description
Related parts for RWR82SR787FSBSL
Connector Header 3 Position 0.250" (6.35mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 37.4 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
Connector Receptacle 31 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 93.1K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 6.04K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
HSD BACKPLANE 5R 10C SHIELD ADV datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
RECEIVER SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 720MA 1.2 OHM SMD datasheet.pdf