Vishay/Dale RWR82SR787FSBSL
RWR82SR787FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR82SR787FSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.787 OHM 1.5W 1% AXIAL
Datasheet Download
RWR82SR787FSBSL.pdf
Availability of RWR82SR787FSBSL
QUANTITY
RWR82SR787FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR82SR787FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR82SR787FSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR82S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.787
Tolerance±1%
Power (Watts)1.5W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.078" Dia x 0.312" L (1.98mm x 7.92mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR82SR787FSBSL
Related LinksRWR82SR, RWR82SR787FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR82SR787FSBSL Details Description
Related parts for RWR82SR787FSBSL
RES SMD 63.4OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TRIAC 800V 16A TO220AB datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 12A TO277A datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 100W datasheet.pdf
RES 19.6K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 511 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 10% 400VDC 2DIP datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 1.24A 100 MOHM datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
HEATSINK 45X40X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
LED 18MM WHITE 12V WIRE PNL MNT datasheet.pdf
CRYSTAL 38.400 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf