Vishay/Dale RWR84N1000FPB12
RWR84N1000FPB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR84N1000FPB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 100 OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84N1000FPB12.pdf
Availability of RWR84N1000FPB12
QUANTITY
RWR84N1000FPB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84N1000FPB12
Internal Part NumberEIS-RWR84N1000FPB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)100
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84N1000FPB12
Related LinksRWR84N1, RWR84N1000FPB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84N1000FPB12 Details Description
Related parts for RWR84N1000FPB12
SCR DBL 2SCR 1200V 200A MAGNAPAK datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 10POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 300MA 1.27 OHM datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 20A 110V datasheet.pdf
RES 50 OHM 30W 1% TO220 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 200PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X38.5MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 25W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf