Vishay/Dale RWR84N1181BRBSL
RWR84N1181BRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR84N1181BRBSL
Brief Description
RES 1.18K OHM 7W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84N1181BRBSL.pdf
Availability of RWR84N1181BRBSL
QUANTITY
RWR84N1181BRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84N1181BRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR84N1181BRBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.18k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84N1181BRBSL
Related LinksRWR84N1, RWR84N1181BRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84N1181BRBSL Details Description
Related parts for RWR84N1181BRBSL
TERM BLOCK PLUG 6POS 90DEG 3.5MM datasheet.pdf
BOX ABS ALMOND 2.4"L X 1.85"W datasheet.pdf
TERM BLK TOP ENTRY 20POS 5MM datasheet.pdf
RES SMD 0.47 OHM 1% 1/2W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 162 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
CONV DC/DC 10W 24VIN 12VOUT datasheet.pdf
CAP CER 56PF 100V T2H 1206 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 8POS PIN datasheet.pdf
FIXED IND 12NH 700MA 90 MOHM SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 3A 125V datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 62PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf