Vishay/Dale RWR84N1211FRB12
RWR84N1211FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR84N1211FRB12
Brief Description
RES 1.21K OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84N1211FRB12.pdf
Availability of RWR84N1211FRB12
QUANTITY
RWR84N1211FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84N1211FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR84N1211FRB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.21k
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84N1211FRB12
Related LinksRWR84N1, RWR84N1211FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84N1211FRB12 Details Description
Related parts for RWR84N1211FRB12
FUSE CERAMIC 2A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
FUSE GLASS 6A 125VAC 5X20MM datasheet.pdf
IC FPGA 260 I/O 352MBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
L37-3 SHEET 320X320X0.45MM W/ADH datasheet.pdf
KK 100 HDR ASSY RA BKWY 6POS TIN datasheet.pdf
RES 165 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 152 TYPE D 9POS datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 385V SNAP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.300" (7.62mm) datasheet.pdf