Vishay/Dale RWR84N13R7FSBSL
RWR84N13R7FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR84N13R7FSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 13.7 OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84N13R7FSBSL.pdf
Availability of RWR84N13R7FSBSL
QUANTITY
RWR84N13R7FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84N13R7FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR84N13R7FSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)13.7
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84N13R7FSBSL
Related LinksRWR84N1, RWR84N13R7FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84N13R7FSBSL Details Description
Related parts for RWR84N13R7FSBSL
RES 4.81K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 459V 4.5KA DISC 14MM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 23POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
XFRMR 1CT:1CT/1CT:1CT 1.2/1.2MH datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 3A 600VAC/VDC 5AG datasheet.pdf
FIXED IND 2.4NH 330MA 192 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
RES SMD 4.99K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 4.71K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZB16 PG29 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 5POS SKT datasheet.pdf