Vishay/Dale RWR84N1580FMS73
RWR84N1580FMS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR84N1580FMS73
Brief Description
RES 158 OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84N1580FMS73.pdf
Availability of RWR84N1580FMS73
QUANTITY
RWR84N1580FMS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84N1580FMS73
Internal Part NumberEIS-RWR84N1580FMS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)158
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84N1580FMS73
Related LinksRWR84N1, RWR84N1580FMS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84N1580FMS73 Details Description
Related parts for RWR84N1580FMS73
IC L-I PROTECTOR CIRCUIT 16SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC POT DGTL NV 128TAP 10-USOP datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
RES 62K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf