Vishay/Dale RWR84N1580FPBSL
RWR84N1580FPBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR84N1580FPBSL
Brief Description
RES 158 OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84N1580FPBSL.pdf
Availability of RWR84N1580FPBSL
QUANTITY
RWR84N1580FPBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84N1580FPBSL
Internal Part NumberEIS-RWR84N1580FPBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)158
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84N1580FPBSL
Related LinksRWR84N1, RWR84N1580FPBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84N1580FPBSL Details Description
Related parts for RWR84N1580FPBSL
SWITCH PUSH SPST-NO 2A 48V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN MALE M8 3POS STR 10M CABLE datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 24.9 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CCTV LENS 35MM datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPST 15A 100V datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 28POS GOLD datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 5V 85W datasheet.pdf
CAP TRIM 5-45PF 200V THRU HOLE datasheet.pdf