Vishay/Dale RWR84N15R0FRRSL
RWR84N15R0FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR84N15R0FRRSL
Brief Description
RES 15 OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84N15R0FRRSL.pdf
Availability of RWR84N15R0FRRSL
QUANTITY
RWR84N15R0FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84N15R0FRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR84N15R0FRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)15
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84N15R0FRRSL
Related LinksRWR84N1, RWR84N15R0FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84N15R0FRRSL Details Description
Related parts for RWR84N15R0FRRSL
RES SMD 523 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
RES 14K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
BOX ABS BLU-GRN 4.92"L X 3.15"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 28POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 2POS VERT 3.81MM datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V 1.3NS 50PPM 2X2.5 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM L-TAB datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf