Vishay/Dale RWR84N1600BSB12
RWR84N1600BSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR84N1600BSB12
Brief Description
RES 160 OHM 7W 0.1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84N1600BSB12.pdf
Availability of RWR84N1600BSB12
QUANTITY
RWR84N1600BSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84N1600BSB12
Internal Part NumberEIS-RWR84N1600BSB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)160
Tolerance±0.1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84N1600BSB12
Related LinksRWR84N1, RWR84N1600BSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84N1600BSB12 Details Description
Related parts for RWR84N1600BSB12
IC SUPERVISOR CPU 16K EE 8-SOIC datasheet.pdf
CONN CARDEDGE 22POS .050" SMD datasheet.pdf
IC EEPROM 8KBIT 3MHZ 8SOIC datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 2.5A 24VDC 0402 datasheet.pdf
CONN SOCKET 15POS 2MM IDC datasheet.pdf
RES 1.32K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
PCB GUIDE, LOCK, STEEL, 5.5" datasheet.pdf
CABLE 3COND 36AWG BLK SHLD 100' datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X17.78MM T766 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
RES SMD 27K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf