Vishay/Dale RWR84N16R2FRS73
RWR84N16R2FRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR84N16R2FRS73
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 16.2 OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84N16R2FRS73.pdf
Availability of RWR84N16R2FRS73
QUANTITY
RWR84N16R2FRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84N16R2FRS73
Internal Part NumberEIS-RWR84N16R2FRS73
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16.2
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84N16R2FRS73
Related LinksRWR84N1, RWR84N16R2FRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84N16R2FRS73 Details Description
Related parts for RWR84N16R2FRS73
CABINET ALUM BLU/WHT 18.75"X12" datasheet.pdf
CAP 470MF -20% +80% 6.3V T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SENSOR CURRENT XFMR 10A AC datasheet.pdf