Vishay/Dale RWR84N1R00FRB12
RWR84N1R00FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR84N1R00FRB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1 OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84N1R00FRB12.pdf
Availability of RWR84N1R00FRB12
QUANTITY
RWR84N1R00FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84N1R00FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR84N1R00FRB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84N1R00FRB12
Related LinksRWR84N1, RWR84N1R00FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84N1R00FRB12 Details Description
Related parts for RWR84N1R00FRB12
DIODE ZENER 8.2V 500MW DO35 datasheet.pdf
CAP CER 100PF 25V X7R 0402 datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR LP3972SQ-I514 datasheet.pdf
6 GR ASSY BATT CLIP 4 CLA datasheet.pdf
RES SMD 6.34K OHM 0.1% 1W 2512 datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4750K 2SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
HDM SMPO215F250F LM datasheet.pdf
HD INDL NON-AMP APPLI datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X32MM 24VDC datasheet.pdf