Vishay/Dale RWR84N1R00FRRSL
RWR84N1R00FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR84N1R00FRRSL
Brief Description
RES 1 OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84N1R00FRRSL.pdf
Availability of RWR84N1R00FRRSL
QUANTITY
RWR84N1R00FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84N1R00FRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR84N1R00FRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84N1R00FRRSL
Related LinksRWR84N1, RWR84N1R00FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84N1R00FRRSL Details Description
Related parts for RWR84N1R00FRRSL
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.082UF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 2A 24VDC SLD SWCH datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 25V 10% 2910 datasheet.pdf
RES 8.25 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR L6482H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 250W datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 347MA 1.68 OHM datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
DIODE STD REC 40A DO5 datasheet.pdf