Vishay/Dale RWR84N1R05FSB12
RWR84N1R05FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR84N1R05FSB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.05 OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84N1R05FSB12.pdf
Availability of RWR84N1R05FSB12
QUANTITY
RWR84N1R05FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84N1R05FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR84N1R05FSB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.05
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84N1R05FSB12
Related LinksRWR84N1, RWR84N1R05FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84N1R05FSB12 Details Description
Related parts for RWR84N1R05FSB12
CONN HEADER .100 SINGL STR 15POS datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 09POS R/A datasheet.pdf
DIODE MODULE 600V 70A datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 36.5K OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 3/4W 1206 WIDE datasheet.pdf
IC FLASH 2GBIT 63VFBGA datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X17.78MM T412 datasheet.pdf
810T TACHOMETER datasheet.pdf
CAP ALUM 12000UF 400V SCREW datasheet.pdf