Vishay/Dale RWR84N20R0FSBSL
RWR84N20R0FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR84N20R0FSBSL
Brief Description
RES 20 OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84N20R0FSBSL.pdf
Availability of RWR84N20R0FSBSL
QUANTITY
RWR84N20R0FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84N20R0FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR84N20R0FSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)20
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84N20R0FSBSL
Related LinksRWR84N2, RWR84N20R0FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84N20R0FSBSL Details Description
Related parts for RWR84N20R0FSBSL
OPTOISO 7.5KV OPN COLLECTOR 6DIP datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 150K OHM 10SIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
STICKER FOR 71BD SERIES datasheet.pdf
CONTROL KNOB datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 12VIN +/-9V OUT datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS .100" SNGL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
SHLD MINIMIZER DOUBLE-ENDED STRT datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 100V X8R 0805 datasheet.pdf