Vishay/Dale RWR84N2R00FRB12
RWR84N2R00FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR84N2R00FRB12
Brief Description
RES 2 OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84N2R00FRB12.pdf
Availability of RWR84N2R00FRB12
QUANTITY
RWR84N2R00FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84N2R00FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR84N2R00FRB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84N2R00FRB12
Related LinksRWR84N2, RWR84N2R00FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84N2R00FRB12 Details Description
Related parts for RWR84N2R00FRB12
IC REG LDO 5V 1A TO3-2 datasheet.pdf
RES SMD 374 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1MHZ RRO 8MSOP datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.5K OHM 5% 80W datasheet.pdf
FLASHLIGHT LED 10/100LM AA(2) datasheet.pdf
HEATSINK 31W SPOT PHILIPS SLM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
ZACK STRIP 10SECT PRINT HORIZON datasheet.pdf
LED RED CLEAR TO46-2 THRU HOLE datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 16A SPST datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf