Vishay/Dale RWR84N2R49FRBSL
RWR84N2R49FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR84N2R49FRBSL
Brief Description
RES 2.49 OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84N2R49FRBSL.pdf
Availability of RWR84N2R49FRBSL
QUANTITY
RWR84N2R49FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84N2R49FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR84N2R49FRBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.49
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84N2R49FRBSL
Related LinksRWR84N2, RWR84N2R49FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84N2R49FRBSL Details Description
Related parts for RWR84N2R49FRBSL
CAP ALUM 10000UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
KIT MICRO EVALUATION ADM1186-1 datasheet.pdf
CONN HEADER .35MM 80POS SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 4 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 500V Y5P RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
RES 4.42K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 39UF 20% 220V RADIAL datasheet.pdf