Vishay/Dale RWR84N3091FRB12
RWR84N3091FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR84N3091FRB12
Brief Description
RES 3.09K OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84N3091FRB12.pdf
Availability of RWR84N3091FRB12
QUANTITY
RWR84N3091FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84N3091FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR84N3091FRB12
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.09k
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84N3091FRB12
Related LinksRWR84N3, RWR84N3091FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84N3091FRB12 Details Description
Related parts for RWR84N3091FRB12
HOLDER BATT VERTICAL 20MM datasheet.pdf