Vishay/Dale RWR84N36R5FRRSL
RWR84N36R5FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR84N36R5FRRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 36.5 OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84N36R5FRRSL.pdf
Availability of RWR84N36R5FRRSL
QUANTITY
RWR84N36R5FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84N36R5FRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR84N36R5FRRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)36.5
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84N36R5FRRSL
Related LinksRWR84N3, RWR84N36R5FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84N36R5FRRSL Details Description
Related parts for RWR84N36R5FRRSL
FAN FILTER/SCREEN STEEL 92MM datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 63V SNAP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 16V 10% 2917 datasheet.pdf
SW LIMIT SPDT 10A ROLLR LEVER datasheet.pdf
RES 1.33 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.87K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X6MM XCUT datasheet.pdf
EMITTER IR UV MULTI-NM TO-5-8 datasheet.pdf
POT 10K OHM 1/2W PLASTIC R-LOG datasheet.pdf