Vishay/Dale RWR84N39R2FPB12
RWR84N39R2FPB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR84N39R2FPB12
Brief Description
RES 39.2 OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84N39R2FPB12.pdf
Availability of RWR84N39R2FPB12
QUANTITY
RWR84N39R2FPB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84N39R2FPB12
Internal Part NumberEIS-RWR84N39R2FPB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)39.2
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84N39R2FPB12
Related LinksRWR84N3, RWR84N39R2FPB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84N39R2FPB12 Details Description
Related parts for RWR84N39R2FPB12
CAP FILM 3300PF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 R/A SLD datasheet.pdf
INSULATOR CIRCULAR 0.002" datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 950MA 210 MOHM datasheet.pdf
DIODE ZENER 56V 2W SMBJ datasheet.pdf
DIL SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf
MINITEK II RAIL ROAD HDR datasheet.pdf
MODULE DIODE 100V 400A ADDAPAK datasheet.pdf