Vishay/Dale RWR84N3R72FRBSL
RWR84N3R72FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR84N3R72FRBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3.72 OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84N3R72FRBSL.pdf
Availability of RWR84N3R72FRBSL
QUANTITY
RWR84N3R72FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84N3R72FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR84N3R72FRBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.72
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84N3R72FRBSL
Related LinksRWR84N3, RWR84N3R72FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84N3R72FRBSL Details Description
Related parts for RWR84N3R72FRBSL
RES SMD 3.9M OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 71.5 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CABLE UMC PLUG-PLUG .81 200MM datasheet.pdf
IC DETECT VOLT WINDOW SOT23-6 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 2.6A SOT23-3 datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 8A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
LED RED CLEAR 2SMD REV datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 36"L X 24"W datasheet.pdf
IC FPGA 69 I/O 84PLCC datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 160V SCREW datasheet.pdf
RES SMD 4.3 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 3A datasheet.pdf