Vishay/Dale RWR84N4001FRB12
RWR84N4001FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR84N4001FRB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 4K OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84N4001FRB12.pdf
Availability of RWR84N4001FRB12
QUANTITY
RWR84N4001FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84N4001FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR84N4001FRB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4k
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)