Vishay/Dale RWR84N4001FSRSL
RWR84N4001FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR84N4001FSRSL
Brief Description
RES 4K OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84N4001FSRSL.pdf
Availability of RWR84N4001FSRSL
QUANTITY
RWR84N4001FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84N4001FSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR84N4001FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4k
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84N4001FSRSL
Related LinksRWR84N4, RWR84N4001FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84N4001FSRSL Details Description
Related parts for RWR84N4001FSRSL
RELAY GEN PURPOSE SPST 8A 24V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES 5.76M OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 5.76K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 25W datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 100 BASE-T datasheet.pdf
RES 32K OHM 1W .1% AXIAL datasheet.pdf
BUSHING W/STR RELIEF NYLON BLACK datasheet.pdf
IC REG BUCK SYNC 3V 0.8A datasheet.pdf