Vishay/Dale RWR84N40R2FSBSL
RWR84N40R2FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR84N40R2FSBSL
Brief Description
RES 40.2 OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84N40R2FSBSL.pdf
Availability of RWR84N40R2FSBSL
QUANTITY
RWR84N40R2FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84N40R2FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR84N40R2FSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)40.2
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84N40R2FSBSL
Related LinksRWR84N4, RWR84N40R2FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84N40R2FSBSL Details Description
Related parts for RWR84N40R2FSBSL
RES SMD 16.5 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 0.1A SC82AB datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
Connector Receptacle 13 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
RES 3.4K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 8POS PIN datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 2PIN CRIMP datasheet.pdf
FIXED IND 4.3NH 800MA 110 MOHM datasheet.pdf
CONN HEADER 30POS 0.4MM SMD GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM R-TAB datasheet.pdf
CAP CER 240PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf