Vishay/Dale RWR84N40R2FSRSL
RWR84N40R2FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR84N40R2FSRSL
Brief Description
RES 40.2 OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84N40R2FSRSL.pdf
Availability of RWR84N40R2FSRSL
QUANTITY
RWR84N40R2FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84N40R2FSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR84N40R2FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)40.2
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84N40R2FSRSL
Related LinksRWR84N4, RWR84N40R2FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84N40R2FSRSL Details Description
Related parts for RWR84N40R2FSRSL
IC GATE NAND 1CH 8-INP 14-DIP datasheet.pdf
FUSE GLASS 2.5A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 14TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 270K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
Crystal 24.5760MHz 30ppm 20pF 30 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
RES 2.21M OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 309K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 1/2.0GSPS 292BGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf