Vishay/Dale RWR84N4751FSRSL
RWR84N4751FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR84N4751FSRSL
Brief Description
RES 4.75K OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84N4751FSRSL.pdf
Availability of RWR84N4751FSRSL
QUANTITY
RWR84N4751FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84N4751FSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR84N4751FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.75k
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84N4751FSRSL
Related LinksRWR84N4, RWR84N4751FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84N4751FSRSL Details Description
Related parts for RWR84N4751FSRSL
CONN SOCKET 10PIN TIN W/KEY datasheet.pdf
FIXED IND 3.9MH 280MA 1.7 OHM datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER TRIPLE 2X1 16QSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 100POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
END PANEL ALUMINUM BLACK 10/PACK datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
HAR-BUS HM FEDERL TYP B25 AFS datasheet.pdf
RES 768 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
460VAC 450HP 540A IP00 W/ BRK datasheet.pdf
RES SMD 2.32K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 173K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf