Vishay/Dale RWR84N4991FSB12
RWR84N4991FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR84N4991FSB12
Brief Description
RES 4.99K OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84N4991FSB12.pdf
Availability of RWR84N4991FSB12
QUANTITY
RWR84N4991FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84N4991FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR84N4991FSB12
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.99k
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84N4991FSB12
Related LinksRWR84N4, RWR84N4991FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84N4991FSB12 Details Description
Related parts for RWR84N4991FSB12
CONN HEADER .100 DUAL STR 54POS datasheet.pdf
IC XDCP QUAD 256T 10KOHM 20TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 470K OHM 5% 1/32W 01005 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 41POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CBL 1AXIS FOR SMARTSTEP SERVO 1M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W datasheet.pdf
RES SMD 0.39 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP FILM 6.8NF 20% 310VAC RADIAL datasheet.pdf