Vishay/Dale RWR84N4R02FSBSL
RWR84N4R02FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR84N4R02FSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 4.02 OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84N4R02FSBSL.pdf
Availability of RWR84N4R02FSBSL
QUANTITY
RWR84N4R02FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84N4R02FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR84N4R02FSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.02
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84N4R02FSBSL
Related LinksRWR84N4, RWR84N4R02FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84N4R02FSBSL Details Description
Related parts for RWR84N4R02FSBSL
IC DETECT DIODE LO CAP SOT323-3 datasheet.pdf
RES SMD 4.3 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC XLATOR ECL-TTL QUAD 16SOEIAJ datasheet.pdf
VARISTOR 459V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
CAP POLYMER 10UF 20% 80V SMD datasheet.pdf
RES SMD 825 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC RCVR AM/FM/HD AUTO 40-QFN datasheet.pdf
RES 13.2K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf
FIXED IND 90NH 8A 8.5 MOHM SMD datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 15 OHM 2506 datasheet.pdf