Vishay/Dale RWR84N5111FSBSL
RWR84N5111FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR84N5111FSBSL
Brief Description
RES 5.11K OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84N5111FSBSL.pdf
Availability of RWR84N5111FSBSL
QUANTITY
RWR84N5111FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84N5111FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR84N5111FSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.11k
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)