Vishay/Dale RWR84N51R1FMB12
RWR84N51R1FMB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR84N51R1FMB12
Brief Description
RES 51.1 OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84N51R1FMB12.pdf
Availability of RWR84N51R1FMB12
QUANTITY
RWR84N51R1FMB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84N51R1FMB12
Internal Part NumberEIS-RWR84N51R1FMB12
PackagingBulk
Resistance (Ohms)51.1
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84N51R1FMB12
Related LinksRWR84N5, RWR84N51R1FMB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84N51R1FMB12 Details Description
Related parts for RWR84N51R1FMB12
OPTOISO 7.5KV TRANS W/BASE 6DIP datasheet.pdf
IC DAC NANO 16BIT QUAD 14-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 10.5K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 3K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
CABLE 4COND 20AWG GRY SHLD 1000' datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 3.3V 6A datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf