Vishay/Dale RWR84N5360FSBSL
RWR84N5360FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR84N5360FSBSL
Brief Description
RES 536 OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84N5360FSBSL.pdf
Availability of RWR84N5360FSBSL
QUANTITY
RWR84N5360FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84N5360FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR84N5360FSBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)536
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84N5360FSBSL
Related LinksRWR84N5, RWR84N5360FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84N5360FSBSL Details Description
Related parts for RWR84N5360FSBSL
IC DUAL LVDS TRANSCEIVR 16-TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
BUZZER PIEZO 32VDC 2.8KHZ PANEL datasheet.pdf
SWITCH LEVER SPST-NC 11A QC TERM datasheet.pdf
RES 31.2K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC CPLD 256MC 10NS 256FPBGA datasheet.pdf
PACK ROUND 1 POS 49.9MM D 23.9MM datasheet.pdf