Vishay/Dale RWR84N53R6FSBSL
RWR84N53R6FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR84N53R6FSBSL
Brief Description
RES 53.6 OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84N53R6FSBSL.pdf
Availability of RWR84N53R6FSBSL
QUANTITY
RWR84N53R6FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84N53R6FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR84N53R6FSBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)53.6
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84N53R6FSBSL
Related LinksRWR84N5, RWR84N53R6FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84N53R6FSBSL Details Description
Related parts for RWR84N53R6FSBSL
PROXIMITY SENSOR M18 8MM NPN/NC datasheet.pdf
RES 2.55K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 24POS SKT datasheet.pdf
BOOM ASSEMBLY datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 66MA 13 OHM TH datasheet.pdf
CRIMPER FOR AP105-HIF3-22-28SCF datasheet.pdf
CBL ASSY datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES SMD 174 OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf