Vishay/Dale RWR84N5R11FRB12
RWR84N5R11FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR84N5R11FRB12
Brief Description
RES 5.11 OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84N5R11FRB12.pdf
Availability of RWR84N5R11FRB12
QUANTITY
RWR84N5R11FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84N5R11FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR84N5R11FRB12
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.11
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84N5R11FRB12
Related LinksRWR84N5, RWR84N5R11FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84N5R11FRB12 Details Description
Related parts for RWR84N5R11FRB12
Connector Header 76 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRIAC 6DIP datasheet.pdf
RES SMD 160 OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.68 OHM 5% 25W datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 23POS 3.5MM datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 22POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
IC FPGA 288 I/O 896FBGA datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 44POS .050 SMD datasheet.pdf
CONN RING CIRC 10-12AWG #M6 datasheet.pdf
BLANK ANVIL CONDUCTOR INSULATION datasheet.pdf
CAP FILM 680 NF 10% 850VDC RAD datasheet.pdf