Vishay/Dale RWR84N6041FSBSL
RWR84N6041FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR84N6041FSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 6.04K OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84N6041FSBSL.pdf
Availability of RWR84N6041FSBSL
QUANTITY
RWR84N6041FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84N6041FSBSL
Internal Part NumberEIS-RWR84N6041FSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)6.04k
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84N6041FSBSL
Related LinksRWR84N6, RWR84N6041FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84N6041FSBSL Details Description
Related parts for RWR84N6041FSBSL
CONN FAKRA JACK R/A 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
WIRE MARKER B/W .32-.63"100PC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN RECEPT 100POS 1MM STRAIGHT datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES CHAS MNT 976 OHM 1% 5W datasheet.pdf
LED AMST-UYBJ WM WHT 3000K 4SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
JFET N-CH 70V 80UA SOT-23 datasheet.pdf
MICRO 9C S 12" RBW JACKP NI datasheet.pdf