Vishay/Dale RWR84N6R19FRB12
RWR84N6R19FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR84N6R19FRB12
Brief Description
RES 6.19 OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84N6R19FRB12.pdf
Availability of RWR84N6R19FRB12
QUANTITY
RWR84N6R19FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84N6R19FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR84N6R19FRB12
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)6.19
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84N6R19FRB12
Related LinksRWR84N6, RWR84N6R19FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84N6R19FRB12 Details Description
Related parts for RWR84N6R19FRB12
POWER SUPPLY TRIPLE OUTPUT datasheet.pdf
RES SMD 38.3 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TVS DIODE 3.3VWM 7VC SOT143 datasheet.pdf
IC REG LDO -15V 0.1A 8SOIC datasheet.pdf
ENCODER HT 2CH 100CPR 11MM datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
LED CBI 2MM BI-LEVEL G,G datasheet.pdf
RES 1.4K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 6KB FLASH 28SSOP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf