Vishay/Dale RWR84N78R7FRBSL
RWR84N78R7FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR84N78R7FRBSL
Brief Description
RES 78.7 OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84N78R7FRBSL.pdf
Availability of RWR84N78R7FRBSL
QUANTITY
RWR84N78R7FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84N78R7FRBSL
Internal Part NumberEIS-RWR84N78R7FRBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)78.7
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84N78R7FRBSL
Related LinksRWR84N7, RWR84N78R7FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84N78R7FRBSL Details Description
Related parts for RWR84N78R7FRBSL
FIXED IND 22UH 410MA 840 MOHM TH datasheet.pdf
IC VREF SERIES 5V 8SOIC datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 22POS 7.5MM datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 50V Z5U RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf