Vishay/Dale RWR84N88R7FSRSL
RWR84N88R7FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR84N88R7FSRSL
Brief Description
RES 88.7 OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84N88R7FSRSL.pdf
Availability of RWR84N88R7FSRSL
QUANTITY
RWR84N88R7FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84N88R7FSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR84N88R7FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)88.7
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84N88R7FSRSL
Related LinksRWR84N8, RWR84N88R7FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84N88R7FSRSL Details Description
Related parts for RWR84N88R7FSRSL
RES SMD 1.3M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Z8 PLUS 1K OTP 10 MHZ 18-SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 28POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
RES SMD 82.5 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
SCR MOD ISO DUAL 800V 700A datasheet.pdf
OSC XO 168.96MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 6V 6W datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 24A 8TSON-ADV datasheet.pdf
TVS DIODE 77.8VWM 125VC DO41 datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 10UF 16V X7R 1206 datasheet.pdf