Vishay/Dale RWR84N8R66FSRSL
RWR84N8R66FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR84N8R66FSRSL
Brief Description
RES 8.66 OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84N8R66FSRSL.pdf
Availability of RWR84N8R66FSRSL
QUANTITY
RWR84N8R66FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84N8R66FSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR84N8R66FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.66
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84N8R66FSRSL
Related LinksRWR84N8, RWR84N8R66FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84N8R66FSRSL Details Description
Related parts for RWR84N8R66FSRSL
RECTIFIER BRIDGE 1.5A 200V WOG datasheet.pdf
TRANS PNP 50V 0.3A TO-92 datasheet.pdf
PATCHBAY 96TT JACKS HALF 1.75" datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 5A DDPAK datasheet.pdf
RES SMD 2.4K OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC MPU I.MX31 400MHZ 473MAPBGA datasheet.pdf
WALLMOUNT BRACKETS FOR 000 2PC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
RES 5.36 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 111K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 1W 12V 4SIP datasheet.pdf
TWEEZER POINTED FINE 4.75" datasheet.pdf