Vishay/Dale RWR84N95R3FSRSL
RWR84N95R3FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR84N95R3FSRSL
Brief Description
RES 95.3 OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84N95R3FSRSL.pdf
Availability of RWR84N95R3FSRSL
QUANTITY
RWR84N95R3FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84N95R3FSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR84N95R3FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)95.3
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84N95R3FSRSL
Related LinksRWR84N9, RWR84N95R3FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84N95R3FSRSL Details Description
Related parts for RWR84N95R3FSRSL
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
RES SMD 1.58K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 22K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 10V X7R 0508 datasheet.pdf
IC SERIAL CODEC/FILTER SO-16W datasheet.pdf
RES 280K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.27K OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
IC REG BUCK 5V 1A 16LLP datasheet.pdf
CAP FILM 0.022UF 5% 630VDC RDL datasheet.pdf