Vishay/Dale RWR84N95R3FSRSL
RWR84N95R3FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR84N95R3FSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 95.3 OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84N95R3FSRSL.pdf
Availability of RWR84N95R3FSRSL
QUANTITY
RWR84N95R3FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84N95R3FSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR84N95R3FSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)95.3
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84N95R3FSRSL
Related LinksRWR84N9, RWR84N95R3FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84N95R3FSRSL Details Description
Related parts for RWR84N95R3FSRSL
RND CABLE 50POS DSUB M/F 2M datasheet.pdf
IC MPU 603E 200MHZ 352TBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
RES 22.1K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 5.9K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE ASSY U.FL/U.FL 500MM 1.37 datasheet.pdf