Vishay/Dale RWR84NR402FPRSL
RWR84NR402FPRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR84NR402FPRSL
Brief Description
RES 0.402 OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84NR402FPRSL.pdf
Availability of RWR84NR402FPRSL
QUANTITY
RWR84NR402FPRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84NR402FPRSL
Internal Part NumberEIS-RWR84NR402FPRSL
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.402
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±650ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84NR402FPRSL
Related LinksRWR84NR, RWR84NR402FPRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84NR402FPRSL Details Description
Related parts for RWR84NR402FPRSL
IC MOTOR DRIVER PAR 16DIP datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 16V 20% 2917 datasheet.pdf
Crystal 20.0000MHz 10ppm 9pF 60 Ohm -40°C - 105°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
IC MOTOR CONTROLLER PAR 28SOIC datasheet.pdf
PC BOARD FR4 3X6" T PATTERN EPOX datasheet.pdf
CONN PLUG 1POS STRGHT SKT SLD datasheet.pdf
"MICRO 51C P 36"" RBW FLOAT NI" datasheet.pdf
CAP CER 0.90PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
0.50W CABLE ASSY datasheet.pdf
CRYSTAL 10.00 MHZ 18.0 PF SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 79POS PIN datasheet.pdf