Vishay/Dale RWR84NR604FSB12
RWR84NR604FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR84NR604FSB12
Brief Description
RES 0.604 OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84NR604FSB12.pdf
Availability of RWR84NR604FSB12
QUANTITY
RWR84NR604FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84NR604FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR84NR604FSB12
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.604
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84NR604FSB12
Related LinksRWR84NR, RWR84NR604FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84NR604FSB12 Details Description
Related parts for RWR84NR604FSB12
TERM BLOCK PLUG 16POS 5.08MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 8.5NS 165CABGA datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 3KV Y5S RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
CONN HEADER 30POS .100" R/A GOLD datasheet.pdf
LP 5.00/90/14 OG datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 2.4A 90 MOHM TH datasheet.pdf
HAR-BUS HM MEL., TYP AB, AFS 2, datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 20% 15V 2915 datasheet.pdf
MKP 2.2UF 5% 1000VDC DRAWING T2 datasheet.pdf