Vishay/Dale RWR84NR604FSB12
RWR84NR604FSB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR84NR604FSB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.604 OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84NR604FSB12.pdf
Availability of RWR84NR604FSB12
QUANTITY
RWR84NR604FSB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84NR604FSB12
Internal Part NumberEIS-RWR84NR604FSB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.604
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84NR604FSB12
Related LinksRWR84NR, RWR84NR604FSB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84NR604FSB12 Details Description
Related parts for RWR84NR604FSB12
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 44PLCC datasheet.pdf
COVER FOR R/A RTT JACK TWIN BLK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1 OHM 5% 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
RES 49.9K OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
VARIABLE TRANSFORMER 240V 2.5A datasheet.pdf
IC REG 15V 3A STEP DOWN 28-TSSOP datasheet.pdf
DIP SWITCH SMD datasheet.pdf
CRYSTAL 27.120 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf