Vishay/Dale RWR84S10R0FSS73
RWR84S10R0FSS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR84S10R0FSS73
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 10 OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84S10R0FSS73.pdf
Availability of RWR84S10R0FSS73
QUANTITY
RWR84S10R0FSS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84S10R0FSS73
Internal Part NumberEIS-RWR84S10R0FSS73
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84S10R0FSS73
Related LinksRWR84S1, RWR84S10R0FSS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84S10R0FSS73 Details Description
Related parts for RWR84S10R0FSS73
CONN SOCKET COAX AWG 26 GOLD datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 1KV X7R 1210 datasheet.pdf
BRD SPT SNAP FIT THR STUD 5/8" datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK GROUNDING 6MM datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
IC SRAM 128KBIT 15NS 64TQFP datasheet.pdf
IC GATE OR 4CH 2-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 3-36V 350MA datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
RES SMD 16.2K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT PIN datasheet.pdf