Vishay/Dale RWR84S1180FRB12
RWR84S1180FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR84S1180FRB12
Brief Description
RES 118 OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84S1180FRB12.pdf
Availability of RWR84S1180FRB12
QUANTITY
RWR84S1180FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84S1180FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR84S1180FRB12
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingBulk
Resistance (Ohms)118
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84S1180FRB12
Related LinksRWR84S1, RWR84S1180FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84S1180FRB12 Details Description
Related parts for RWR84S1180FRB12
SWITCH PUSH SPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
CAP TANT 0.15UF 35V 10% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
MNTG PAD NYL datasheet.pdf
RES 243 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
EGW SCF datasheet.pdf
SENSOR PRESSURE -0.1 - 1MPA datasheet.pdf
CONTACT SKT CRIMP 20 AWG GOLD datasheet.pdf