Vishay/Dale RWR84S11R0FRRSL
RWR84S11R0FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR84S11R0FRRSL
Brief Description
RES 11 OHM 7W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR84S11R0FRRSL.pdf
Availability of RWR84S11R0FRRSL
QUANTITY
RWR84S11R0FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR84S11R0FRRSL
Internal Part NumberEIS-RWR84S11R0FRRSL
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR84S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)11
Tolerance±1%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±30ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR84S11R0FRRSL
Related LinksRWR84S1, RWR84S11R0FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR84S11R0FRRSL Details Description
Related parts for RWR84S11R0FRRSL
CONN MALE RCPT 12PS FRONT PNL MT datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 16A 230V datasheet.pdf
RES SMD 3.32K OHM 0.1% 1/8W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
144 POSITION HDM TERM TOO datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 31POS PIN datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
TOOL ACCY datasheet.pdf
55A CABLE/DUAL 8/ LAR datasheet.pdf
26500 39C 37#20 2#16 P BY PLUG datasheet.pdf
24-Bit, 192 kHz Stereo DAC with Volume Control IC datasheet.pdf